Büyülü bir yolculuğa hazır mısın?
 
AnasayfaKayıt OlGiriş yapOyun Salonu
Sitenin En’leri

Emma Watson

Paylaş | 
 

 Hogwarts & Binaların Tanıtımı

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Jared Adrian Harvey
Karanlık Lord & Admin
Karanlık Lord & Admin
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 491
Galleon : 1335
Kayıt tarihi : 03/11/10

MesajKonu: Hogwarts & Binaların Tanıtımı   C.tesi 6 Kas. - 19:51:58Hogwarts Büyücülük ve Cadılık Okulu

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu, İngiliz yazar J.K. Rowling tarafından kaleme alınan Harry Potter Serisi'ndeki ünlü cadılık ve büyücülük okuludur. Okulun Müdürü Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore müdür yardımcısı ise Minerva McGonagall'dır.
250px Kısa adıyla Hogwarts, İngiltere'de bulunur ve sihir aleminin prestijli okullarından biridir. 11. yüzyılda 1000'li yıllarda çağın en önemli 4 büyücüsü tarafından kurulmuştur. Dört okul binası da onların soyadlarını taşır; Godric Gryffindor, Helga Hufflepuff, Rowena Ravenclaw ve Salazar Slytherin.
Yedi yıllık eğitim sürecine başlayacak öğrencilerini on bir yaşından itibaren alır. Öğrenciler Hogwarts Express ile okula gelirler. Hogwarts, her yıl 1 Eylül'de açılmaktadır ve o gün her zaman bir pazartesiye denk gelmektedir. Her yıl 1. sınıflar için hangi binaya gideceklerini belirlemek için bir seçme yapılır. Bu seçim "Seçmen Şapka" tarafından yapılır.
Hogwarts kampüsünün en şatafatlı yapısını oluşturan Hogwarts Şatosu'nun tüm karmaşık oda ve geçitlerini bilen biri yoktur. Katların arasında bulunan merdivenlerin her cuma değişmesi bu hareketli şatonun tamamiyle öğrenilenememesinin nedenlerinden biridir. Fakat Çapulcu haritası işaretlenemez yerler dışında tüm Hogwarts'ı göstermektedir. Çapulcu haritası Aylak, Kılkuyruk, Patiayak ve Çatalak tarafından yapılmıştır. Okulun kurulduğu dönemle ilintili olarak 18. yy mimarisinden etkilenen okulun içi, ünlü büyücü ve cadıların heykelleri, portreleri ve yine büyü dünyasıyla ilgili birçok nesneyle süslenmiştir.
Hogwarts'ta, şatodan başka bu şatonun çevrelediği bir göl, bir Quidditch sahası ve Bitkibilim (Büyücülük dünyasında bitkileri inceleyen bir bilim dalı) derslikleri bulunur. Okul, öğrencilere yasak olan Yasak Orman ile çevrilidir.
Okulun Latince sloganı "Draco Dormiens Nunquam Titillandus"un Türkçe çevirisi "Uyuyan bir Ejderhayı Sakın Gıdıklama"dır.

Hogwarts Bina Kurucuları

Bu büyücüler Godric Gryffindor, Helga Hufflepuff, Rowena Ravenclaw ve Salazar Slytherin.

Godric Gryffindor

Godric Gryffindor, Gryffindor binasını kuran büyücüdür. Binasına en cesur ve yiğit büyücüleri seçmiştir.
Godric Gryffindor en ünlü Hogwarts dörtlüsünden biridir ve büyük bir şatoda doğmuştur. Diğer büyücülerde olduğu gibi o da bir safkandır. Gryffindor, büyü yerine muggle silahları oklar ve kılıçlarla çalışmıştır. 4 yaşına geldiğinde ise büyük çok güzel adını taşıyan sihirli bir kılıç ona hediye edilmiştir.
Gryffindor büyücülükle ilgilenmeye başladığında "Biçim Değiştirme"'ye karşı özel bir yeteneği olduğunu görmüş. Bu yüzden hayatının büyük zamanını Mısır'da, yani en iyi Biçim Değiştiren Animaguslar'ın olduğu yerde geçirmiş. Yine Ravenclaw ve Hufflepuff gibi, işaretini seyahatlerinde bulmuş. Gryffindor Mısır'ı terketmek üzereyken, bir hırsız onun bütün eşyalarını -kılıcı da içinde olmak üzere- çalmış. Hırsızlar, hızlı bir şekilde kum üzerinde kaçarken ileride bir aslan belirmiş. Aslan hırsızları korkutarak Godric Gryffindor'un hayatını kurtarmış. Böylece Godric, hayatını ona borçlu olduğunu hissederek binasının simgesini aslan yapmıştır.
Ayrıca o, Gryffindor'lu birçok arkadaşı ile birlikte savaşırken genç yaşta ölmüştür.(Gryffindor hayaleti olan Sir Nickholas'da bu savaşta ölmüştür.)

Helga Hufflepuff

Helga Hufflepuff,Hufflepuff binasını kuran dört ünlü büyücüden birisidir... Barışcıl,sakin ve adaletli olanları almıştır. Helga Hufflepuff'ın doğum günü ve doğduğu yer zaman içinde kaybolup gitmiştir. Söylenenlere göre kendisi küçük bir çiftlikte dünyaya gelmiş ve genç yaşta çalışmaya başlamıştır. Hufflepuff'ın çocukluğu ve ailesinin çiftçiliği ve çiftliği istediği gibi olmamıştır.
Helga Hufflepuff babası için çok üzülüyordu, çünkü babasının çiftliği onlara hiç para kazandırmıyordu. Bu yüzden Helga, iyi bir fikir bulmuştu. Hella birkaç ay sonra olağanüstü başarısı ile yeni büyülü bitkiler geliştirdi ve yeni bitkileriyle yeni iksirler ortaya çıkardı. Gerçekte, Helga Hufflepuff Biçim Değiştirme (Çok Özlü İksir) İksiri'nin orijinal yaratıcısıdır. Başlarda bu iksir fazla bilenenlerden değildi, çünkü hiçbir zaman değiştiğin biçimden geri dönüşümü olmamıştı. Genç Hufflepuff bunlardan sonra babasına çiftliğinde yeni yöntemlerle çalışmasını öğretti.
Helga buradaki hayatından sonra adalara göç etti ve bilgisiyle; yeni iksirler, karışımlar ve bitkiler bulmaya devam etti. Bu seyahatlerin birinde nerdeyse ölmek üzere olan bir porsuk aldı ve Helga bitkiyi sahibine iyileşmiş olarak geri verene kadar baktı. Böylece Helga porsukları iyileştirmek için yeni bitkiler yarattı. Bu arada da Hufflepuff, arkadaşı ile Hogwarts'ın kara gölünde bulunan siyah-beyaz-ve-gölgelerle-kaplı balığa bayağı bir ilgi besliyordu. Hufflepuff'ın okulun bahçesi yapımında oldukça fazla bir rolü vardır. Helga Hufflepuff, Salazar Slytherin ve Godric Gryffindor'un arabulucusu idi. Fazla kavgalara karışan biri olmayan Hufflepuff, inandıklarına her zaman güvenirdi.
Slytherin okuldan ayrıldıktan sonra Hogwarts kurucuları birbirinden ayrıldılar. Hufflepuff ormanına geri döndü, ve söylenenlere göre orada orijinal porsuğunu bularak huzurlu yaşamına devam etti ve sevdiği bitkiler arasında öldü.

Rowena Ravenclaw


Rowena Ravenclaw, Ravenclaw binasını kuran büyücüdür. Binasına en zeki ve çalışkan büyücüleri seçmiştir.
Rowena Ravenclaw'ın da diğer kurucular gibi doğum tarihi ve doğduğu yer zaman içinde kaybolup, yok olmuştur. Diğer büyücüler gibi o da safkandı. Rowena, birkaç çocuk ile dolu olan küçük bir büyücü köyünde doğdu. Asosyal bir kız olan Rowena kendi kendine büyü çalışmaya başlamıştı. Daha 8 yaşındayken kendi kendine ait olan birkaç büyü keşfetmiştir.
Birkaç yıl sonra Rowena, Avrupa seyahatlerine başlamıştır. Fransa'da en önemli büyülere çalışmıştı. Binanın simgesi Kartal'ı bu gezilerinden birinde bulmuştur. Küçük, dar bir yolda yürürken seyahatindeyken büyük derin bir çukura düştüğünde, Rowena kartalı görmüş ve kartal onu kurtarırken korktuğu bir şey olmuştur. Asasını düşürmüştü ama Rowena'nın çıkmasına yardım eden bu kartal onun asasınıda almış ve ona geri vermiştir. Rowena hayatında ilk defa böyle bir şeyle karşılaşmıştır. Daha sonra kartal uçup gitmiş ve Rowena seyahatine devam etmiş bir köye ulaşana kadar. O zamandan beri Rowena bu kartala teşekkür borçluymuş ve onu yine görmese bile binasının simgesinin bir kartal olmasını istemiştir.
Diğer dörtlü ile okulu kurduğunda, dörtlüden biri olan Salazar Rowena'nın korktuğu bir şeyi gerçekleştirmişti, öldürücü ve lanetleyici büyüler yaratmıştı. Salazar öldürücü ve lanetleyici büyüler yaratırken Rowena her zaman ona karşı koyacak büyüler geliştirirdi. Rowena genç bir büyücü ile evlendi ve 3 çocuğundan ikisi öldü. (Evlendiği büyücü duyumlara göre Flitwick adında bir büyücüydü.) Üçüncü çocuğu ise Hogwarts'a yazılanlardandı ve mezun olduğunda orada bir öğretmen oldu. Rowena geri kalan hayatında hatıralarını Hogwarts kütüphanesine yazdı ve oraya araştırmalarını bıraktı.
Söylencelere göre Rowena en son Brezilya'da unutulmaz arkadaşı Helga Hufflepuff için Amazon ormanları'ndan ona birkaç bitki almaya bir botla giderken görülmüş. Bir daha ne ondan ne de bindiği botundan haber alınmıştır.

Salazar Slytherin

Salazar Slytherin, Slytherin binasını kuran büyücüdür. Binasında en kurnaz,en açgözlü en sinsi ve safkan büyücüleri tercih etmiştir.
Salazar Slytherin, Godric Gryffindor ile aynı şatoda dünyaya gelmiş ve büyümüştür. Salazar defalarca Gryffindor ile arkadaşlık etmeye çalışsa da, bunu başaramamıştır. Godric Gryffindor da bunu başaramamıştır. Godric Gryffindor, mugglelarla çok samimiydi. Öte yandan Slytherin, muggleları bir süre sonra sevmemeye başladı. Sonra Slytherin kalede başkaları ile arkadaşlıklar kurmaya çalıştı. Ama başarısız oldu ve bu yüzden Gryffindor'dan nefret etmeye başladı. Sonra Slytherin yılanlarla ilişki kurmaya çalıştı.
Çok bilinen inançlar gibi Çataldili özel verilmiş bir hediye değildi. Salazar Slytherin yılan dilini anlamaya çalıştı. Onlarla konuşarak yıllarını harcadı, birçok değişik yılanla konuşarak dilini geliştirdi. Dersler arasında o, genellikle büyülerle uğraşırdı ama lanetlerle de zamanını harcadı ve kendisi yenilerini keşfetti. Salazar, "Avada Kedavra Laneti"ni yarattı ve yılanlarla dostluğunu geliştirdi.
Salazar, diğer üçlü ile bir araya gelince Gryffindor'dan nefret etmesinden dolayı Hogwarts için yarı uyumlu çalıştı. Bir Tarih kitabında da belirtildiği gibi en sonunda bazı uyuşmazlıklar ortaya çıktı. Salazar Slytherin Hogwarts Okulu'na sadece saf kanların girmesini istiyordu, ama diğerleri buna karşı çıktı. Onların düşüncesi büyücü yeteneği olan herkesin bu okulda ders alabileceği üzerineydi. Bunun sonucunda onların düşünceleri Salazar Slytherin'e fazla gelmeye başladı ve Salazar, okulu terk etti. Ama bu onun okulda bir oda bırakmadan gittiği anlamına gelmiyordu. Çünkü okulda saklı favori yılanı Basilisk'e bir oda bırakmayı unutmamıştı ve bu odayı sadece slytherin varisi açacak şekilde kilitlemişti. Yıllar sonra varisi olan Tom Marvola Riddle (Lord Voldemort) kapıyı açıp mızmız Mızmız Myrtle (Hogwarts 2.Kat Kızlar Tuvaleti) adlı öğrencinin Basilisk (Slytherin'in favori yılanı) tarafından öldürülmesine sebep olmuştur ve suçu Hagrid'in üzerine atmıştır.

Gryffindor,Hufflepuff,Ravenclaw,SlytherinGryffindor

Gryffindor, Harry Potter serisinde anlatılan Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'ndaki dört ana binadan Godric Gryffindor'un kurduğudur. Bu bina, cesaret, sadakat ve kahramanlığa değer verir. Ambleminde aslanı kullanan bina, renk olarak da kırmızı ve altını benimsemiştir. Minerva McGonagall, Gryffindor'un başkanıyken, Nerdeyse Kafasız Nick binanın hayaletidir. Harry Potter'ın binası olduğu için kitaplarlarda en detaylı anlatılan bina bu binadır. Binanın ortak odası ve yatakhaneleri Hogwarts kulelerinden birindedir. Bu kulenin girişi yedinci katta olup şişman ve kötü sesli bir kadının portresiyle korunmaktadır.Sıkça değişen parola söylendiğinde kapısını açar.Parola söylenmeden önce kulaklara zarar bir şarkı söyler. Portrenin arkasındaki büyük ortak odada şömine ve yatakhanelere çıkan merdivenler dikkat çeker. Oda yumuşak kırmızı renkte koltuklar, çalışma masaları ve bir not aynası ile döşelidir

Hufflepuff

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük okulundaki ana binadan biridir. Bu bina barışa ve kardeşliğe önem verir. Slyterinleri hiç sevmeyen bir grup olup Gryfindorlarlada iyi anlaşırlar. Genelde öğrencilerin istemediği bir gruptur. Çünkü yatakhanesinin kötü olduğunu söylerler ama bir sürü yetenekli büyücü ve seherbaz çıkmıştır.

Ravenclaw

Ravenclaw, Harry Potter serisinde anlatılan Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'ndaki dört ana binadan Rowena Ravenclaw'un kurduğudur. Bu bina, zeka, bilgi ve erdeme değer verir. Ambleminde Kartalı kullanır.Bunun kısaca bir öyküsü vardır:Rowena Ravenclaw seyahate çıkmıştır.Derin bir çukurun içine düşer ve kurtulamaz.O sırada bir kartal gelir ve onu çıkarır.Ama bu sefer de asası aşağıda kalır.Bu yüce kartal inip asasını da alır ve Rowena'ya verir. Renk olarak da mavi ve bronzu benimsemiştir. Filius Flitwick, Ravenclaw'un başkanıyken, Gri Leydi binanın hayaletidir. Bina Hogwarts'ın kuzey cephesindeki bir kulede bulunmaktadır. Rawenclaw ortak salonu arması gibi mavi ve bronz renktedir. Tavanında büyük salondaki gibi hareket eden yıldızlar ve bulutlar vardır. Odanın bir köşesinde Rowena Rawenclaw'un bir heykeli, heykelin başında da Diadem vardır. Heykel özel bir büyü ile korunmaktadır. Binanın ortak salonuna parola ile girilmez. Kapıya gelen her öğrenci tokmağı çevirir, kapı onlara bir soru sorar, eğer öğrenci soruyu bilirse kapıdan geçebilir

Slytherin

Slytherin, Harry Potter serisinde anlatılan Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'ndaki dört ana binadan Salazar Slytherin'in kurduğudur. Bu bina, hırsa ve azme değer verir. Ambleminde yılanı kullanan bina, renk olarak da yeşil ve gümüşü benimsemiştir. Severus Snape ve Horace Slughorn Slytherin'in eski başkanlarıyken, Kanlı Baron binanın hayaletidir. Slytherin ortak odası ve yatakhanesi zindanda yer almaktadır. Sert taşlardan yapılmış uzun ortak oda yer altındadır ve tavandan sarkan yeşilimsi ışıklarla aydınlanırlar. Odada çoğu şey siyah deridir. Korkutucu heykellerle doludur.

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://biestown.yetkin-forum.com
 
Hogwarts & Binaların Tanıtımı
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Rated R Superstar Edge Tanıtım
» sol beyin mi sağ beyin mi
» Smackdown Güreşçileri

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
HogwartsManiac'a Hoşgeldiniz! :: Başlamadan Önce :: Biestown Panel :: Ansiklopedi-
Buraya geçin: